School-PE

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Πίσω Κεντρική σελίδα Επάνω

Επιστημονικές Εργασίες και Έρευνες

Προφορική ανακοίνωση στα πλαίσια του 5ου Ετήσιου Συνεδρίου «Ο Εκπαιδευτικό και το Αναλυτικό Πρόγραμμα», Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Πατρών, Πάτρα 9-11 Μαΐου 2003

Συντάκτης : Κολοβελώνης Αθανάσιος,   Καθ. Φ.Α. Α/θμιας Εκπ/σης

Περίληψη Εργασίας

Αντικείμενο της παρούσας εργασίας είναι η ιστορική αναδρομή, η κριτική προσέγγιση, η παρουσίαση των βασικών αρχών δόμησης καθώς και η καταγραφή των σύγχρονων τάσεων στα αναλυτικά προγράμματα σχολικής φυσικής αγωγής. Μέσα από την ανασκόπηση της διεθνούς βιβλιογραφίας θα καταδειχθεί ως καθολικά αποδεκτός βασικός προσανατολισμός της σύγχρονης σχολικής φυσικής αγωγής η προαγωγή της υγείας μέσω της δια βίου άσκησης. Με βάση αυτόν τον προσανατολισμό προτείνεται η ανάπτυξη ενός σύγχρονου, αξιόπιστου και επιστημονικά τεκμηριωμένου αναλυτικού προγράμματος, που θα προάγει την εκπαίδευση στην υγεία, θα δημιουργεί θετικές στάσεις στους μαθητές για τις φυσικές δραστηριότητες και θα συμβάλει στην υιοθέτηση υγιεινών τρόπων ζωής.

Το πλήρες κείμενο της εργασίας είναι δημοσιευμένο στα πρακτικά του συνεδρίου "Ο Εκπαιδευτικός και το αναλυτικό πρόγραμμα"

Κολοβελώνης, Α. (2004). Η ανάγκη αναμόρφωσης των αναλυτικών προγραμμάτων φυσικής αγωγής. Σύγχρονες τάσεις και προσεγγίσεις. Στο   Γ. Μπαγάκης (Επιμ.) Ο Εκπαιδευτικός και το αναλυτικό πρόγραμμα (σ. 465-472). Αθήνα: Μεταίχμιο

κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το πλήρες κείμενο της εργασίας

(για να έχετε πρόσβαση στο πλήρες κείμενο είναι απαραίτητος ο κωδικός πρόσβασης τον οποίο μπορείτε να αποκτήσετε στέλνοντας μήνυμα εδώ)